archiv_cPo šesti letech s Windows Mobile (zlatá éra Pocket PC a PDA) a následném ukončení podpory a dalších vývoje ze strany Microsoftu jsem tápal mezi Symbianem a Androidem, občas zpět k Windows Mobile.

Poté jsem zkusil Windows Phone 7,5 7,8 i Windows Phone 8 a verdikt, no čtete dále.
Pro mne dvě zásadní věci, Office včetně Excelu a Wordu a správa souborů.
Začnu u office, pokud jde o Word (koncept recenze psán na Nokia Lumia 620) v pohodě, ale Excel to je v porovnání s Windows Mobile katastrofa s minimem funkcí + editace textu bez směrových šípek je k vzteku, jde jen o zvyk z donucení)+ pro Android).
Správa souborů, pokud vám stačí obrázky a mp3 tak budete spokojeni, ale mě to nestačí. Office stále neumí ukládat soubory na paměťovou kartu, jen do telefonu (jak jednoduché přijít o všechna data) nebo na SkyDrive (pokud se pracovně daří i 10 MB denně). Katalogy ve formátu PDF, docela sranda, 3 aplikace a každá je hledá jinde. No po těchto řádcích páchá Hulán a spol sebevraždu… Popravdě já se naučil za dob PDA používat ,,telefon,, jako částečnou náhradu notebooku, jenže dnes má smartphone kde kdo a posílá smsky a čumí do facebooku a tím to končí.
Další nedostatky, jednotné nastavení hlasitosti, ani jeden stroj s Windows Phone nemá notifikační diodu (tuším jen HTC S8 ale jen nabíjení).
Nebýt spojenectví Microsoftu s Nokií a jejich aplikací včetně navigace tak zřejmě Windows Phone skončilo u verze 7.5.1 .
Zdá se, že tímto jsem Windows Phone definitivně odepsal. Ne tak, docela, obrovské plus za stabilitu a rychlost operačního systému a další velké plus za jeho provedení ve formě Modern UI – Metro.

No a teď vážně:
Jednotné nastavení hlasitosti bude odstraněno.
Notifikační dioda není třeba Glance Screen od Nokie tento problém řeší dokonale.
Správce souborů, již nenosím sebou na paměťové kartě kde co (upravený ResHacker pro pda atd), co potřebuji mám na SkyDrive. Paměť v telefonu i paměťová karta se po připojení k pc normálně zobrazí jako další disky.
Excel, výše zmíněný SkyDrive a práce s dokumenty v excelu v Excel Web Appu je mnohem použitelnější než Office v mobilu.
Prostředí Modern UI (Metro) je silně návykové, jednoduché, rychlé, bez záseků a různých zpomalování dle počtu nainstalovaných aplikací.