Kam došly Windows 10 Mobile, aneb kam se vrací Windows 10 Mobile.


Po celkem úspěšném startu Windows Phone 8 a následné aktualizaci na 8.1 měly mobilní okna slušně nakročeno. Rychlý a bezproblémový operační systém (zlatá éra Nokia Lumia). Po odkoupení mobilní divize Nokia Microsoftem se zdálo že bude vše zdárně pokračovat. Leč s odsunem času se zdá, že Microsoft měl koupí Nokie zákeřný plán jak zlikvidovat de facto jediného výrobce a prodejce smartphonů s jeho vlastním mobilním operačním systémem. Microsoft celou anabázi s koupí mobilní divize Nokia jednoduše odepsal a další výrobci se do nasazení dnes již Windows 10 Mobile nějak nehrnou, proč taky.

 

Několik přelomových bodů:
1. První věc co odradila mnohé, ukončení podpory pro telefony s Windows Phone 7 (7.5 i 7.8), ,,nový,, os Windows Phone 8 pouze pro nové telefony.
2. Zrušení projektu Astoria, což byla portace androidích aplikací do systému W10M.
3. Ukončení navigace HERE Drive+ k 30. červnu 2016, tato dokonalá navigace, byla nespornou výhodou oproti ostatním os.
4. Nedostupnost aktualizace W10M pro HTC 8S, HTC 8X.
5. Nedostupnost aktualizace W10M pro celou modelovou řadu x20 mino L 1520.
6. Microsoft svým partnerům rozeslal nový email
Podpora W10M pouze pro USA, Velkou Británii, Polsko a západní Evropu.

 

HP elite X3 tuto situaci s cenou cca 22.000 za telefon v základním balení (již s DPH) nespasí a plánovaný Surface Phone bude již pohrobkem mobilního systému zapomenutý drtivou většinou mobilních uživatelů. Toto je reálná budoucnost, jak rád bych se mýlil.

 

Nyní se dostáváme, kam mobilní desítky došly. Vrátily se do dob Windows Mobile 6.5 kdy tento operační systém byl velice oblíben fandy Microsoftu kteří skálopevně věřily, že jednou bude líp a především hračičkami a software kutily co se rádi vrtají v telefonu. Různé flash room byly na denním pořádku, já používal Android na Sony Ericsson X1 a legendární HTC H2 na kterém běžel nejnovější Android nebo Windows Phone 7.5. Bývávalo, to mě to ještě bavilo. Dnes chci od telefonu aby vše fungovalo hned po prvním zapnutí a basta.