Android aplikace pro Windows 10 Mobile definitivně nebudou.

Project Astoria je oficiálně zrušenMicrosoft na svém blogu oznámil, že se rozhodl zrušit portaci aplikací určené pro operační systém Android.
Oficiálně nepotvrzená hlavní příčina je v nestabilitě W10M po instalaci takto upravených Androidích aplikací, dochází k zpomalování celého operačního systému W10M, po odinstalování Androidích aplikací vše opět funguje jak má.
Portované Androidí aplikace nepodporovaly standardní notifikace ani nespolupracovaly s živými dlaždicemi a už vůbec nespolupracují s většinou funkcí os W10M. Příkladem je na Androidu velice populární kalendář Jorte s nespočetnými možnosti nastavení, existuje i verze pro WP 8.1 (W10M) která tyto funkce neobsahuje. Jorte kalendář pro WP 8.1 (W10M) je prakticky jen prohlížeč událostí.
Poznámka redakce: Jorte kalendář není portovanou aplikací ale verze aplikace pro Windows Phone 8.1, je zde uveden jen jako příklad možné portace aplikace určené pro os Android do prostředí os WP 8.1.
Project Astoria byl v podstatě dvousečná až sebevražedná zbraň pro celý mobilní systém od Microsoftu.
1. Kdo by vytvářel nové aplikace a hry pro W10M když si je nainstaluji z Androidu.
2. Proč bych kupoval smartphone s os W10M a instaloval do něj portované aplikace které mají omezenou funkčnost.
Další neznámou je postoj Googlu a právní aspekty, nehledě na rivalitu Microsoftu a Googlu v oblasti vlastních aplikací, příkladem je aplikace pro YouTube z dílen Microsoftu a Googlí tahanice.
Android aplikace na Windows 10 Mobile jsme v redakci zkoušeli s rozporuplnými pocity (postup v tomto článku), nešlo ani o portaci aplikací ale něco mezi emulátorem upravených aplikací s nevalným výsledkem a zpomalení os W10M bylo okamžitě patrné, jednalo se o jediný build který toto umožňoval.
:-   )
Osobně mně chybí pouze jediná aplikace z Andoidu (nebo iOS) a to Smart Banking od Sberbank, ale s tímto nedostatkem se dá žít. Žije se lépe s W10M prostřednictvím aplikace Microsoft Edge, jelikož tento nový internetový prohlížeč zabezpečené stránky sberbankcz.cz již zobrazuje korektně a nedělá ,,blbosti,, jako prohlížeč ve WP 8.